Om Oss

VÅR IDÉ ÄR INGET NYTT PÅFUND
Att se människan som en helhet med både kropp, sinne och själ utgör viktiga aspekter för hälsa och välmående och är gammal kunskap. Hjälpen som behövs för att uppnå en god hälsa kan se olika ut och vi ser till dig och dina behov oavsett vilken hjälp du behöver och samarbetar över professionsgränserna vid behov.

Vår vision är att driva en nutida klinik med hälsofrämjande fokus och helhetssyn, där terapier finns för både kropp, sinne och själ. Vår ambition är att erbjuda kvalitativa friskvårdstjänster med effektiva resultat och långsiktig hållbarhet, samt att stärka både enskilda individers och företags resurser för upprätthållandet av en god hälsa.

Kliniken öppnades i december 2013 och ligger belägen vid kajkanten på Eriksberg i gamla industrilokaler med fantastisk utsikt över Göteborgs inlopp. Vi delar byggnaden med bland annat närhälsan, barnmorskemottagning, barnavårdscentral, rehab och apotek.


HITTA DIN TERAPEUT
Ibland kan man få hjälp för samma besvär hos olika terapeuter och det kan vara svårt att veta vem man ska gå till. Hör av dig till oss så hjälper vi dig till rätt terapeut med en gång. Hos oss finner du terapeuter inom coaching, hudvård, hypnos, massage, medicinsk fotvård, nagelvård, osteopati och psykosyntessamtal.

Kan inte vi erbjuda adekvat hjälp för dina problem hjälper vi dig vidare.
Alla våra terapeuter innehar ansvars- och behandlingsskadeförsäkring.
Vi tillämpar även sekretess även om vi ej faller under lagkravet.

Kicki Johansson

Dipl. Medicinsk Fotvårdsterapeut
0702-12 07 03
kicki@e-kliniken.se

Boka tid

Christina Nord

Dipl. Medicinsk Fotvårdsterapeut
0706-19 06 54
christina@e-kliniken.se

Boka tid

Therese Bergholtz

Dipl. Medicinsk Fotvårdsterapeut
0768-98 77 77
therese@e-kliniken.se

Boka tid

Elin Fahlgren

Osteopat MSc DO, NLP Breakthrough coach & Yogalärare
0706-94 72 68
elin@e-kliniken.se

Boka tid

Angelica Ritter

Socionom, hypnoterapeut och samtalsterapeut.
0705-49 79 36
angelica@e-kliniken.se
harmonymind.se

Boka tid

Victor Åkerström

Osteopat DO BSc
0762-62 71 55
victor@e-kliniken.se

Boka tid

Annelie Christensson

Psykosyntesterapeut
0709-57 59 12
annelie@e-kliniken.se

Boka tid

Frida Pettersson

Nagelterapeut
0709-37 13 60
frida@e-kliniken.se

Boka tid

Jan Johansson

Life Kinetik tränare
0706-20 64 10
jan@e-kliniken.se

Boka tid

Fei Tian

Disputerad överläkare och Akupuntör
0707-13 68 05
fei@e-kliniken.se
www.drtian.se

Boka tid

Carina Strand

Osteopat
0761-35 94 54
carina@e-kliniken.se

Boka tid

Grace Phasaeng

Auktoriserad hudterapeut
0703-29 36 53
grace@e-kliniken.se

Boka tid

Leif Klasson

Dipl. Medicinsk Massageterapeut
0733-89 80 01
leif@e-kliniken.se

Boka tid